Výstavy

Výstavy, ako kynologická disciplína, sa tešia veľkému záujmu psovodov aj divákov už dlhší čas. Pôvodným cieľom samotných výstav bol zámer chovateľov získať prehľad o stave plemena po exteriérovej stránke, najmä z komerčných dôvodov a prezentácie plemena verejnosti. Preto je nutné od samého začiatku taktiež oceňovať najlepšie jedince, teda psy, ktoré sa svojimi exteriérovými a povahovými charakteristikami najviac približujú štandardu plemena. Výstavu sú v neposlednom rade taktiež spoločenskou udalosťou, na ktorej sa stretávajú ľudia so spoločnými záumami a preto utvrdzujú celú komunitu "psíčkarov". 

Čítaj ďalej
Výcvik

Najčastejšie využívanou možnosťou ako tráviť voľný čas s našim hovawartom je oblasť výcviku. Ak sme trpezliví, láskaví, ochotní sa učiť a vieme si vybrať dobrého učiteľa máme vyhraté. Ak sme zbrklí, máme veľké ambície, potrebujeme si liečiť komplexy či uplatňujeme nezdravú ctižiadosť prostredníctvom nášho psíka necvičme vôbec a už vôbec nie s hovawartom. 

Čítaj ďalej
Výchova hovawarta

Každé plemeno má svoje osobitosti, ktoré treba zohľadňovať najmä pri výchove, ale aj neskôr pri výcviku. Práve pri pracovných plemenách, medzi ktoré patrí aj hovawart, sa často paušálne uplatňujú metódy platné najmä pre plemeno nemecký ovčiak. Tu chceme v krátkosti upozorniť na niektoré osobitosti hovawarta.

Čítaj ďalej
Starostlivosť o hovawarta

Každé plemeno má svoje osobitosti, ktoré treba zohľadňovať najmä pri výchove, ale aj neskôr pri výcviku. Práve pri pracovných plemenách, medzi ktoré patrí aj hovawart, sa často paušálne uplatňujú metódy platné najmä pre plemeno nemecký ovčiak. Tu chceme v krátkosti upozorniť na niektoré osobitosti hovawarta.

Čítaj ďalej