Chovateľský servis

 

Starostlivosť o gravidnú suku

 

Suku odčervujeme 2 – 3 týždne pred predpokladaným háraním. Suku nikdy nedávajte očkovať tesne pred, alebo po nakrytí!

Najlepšie je, ak sučku hneď od počiatku zvykáme na pôrodné miesto, ktoré má byť pohodlné, suché, s možnosťou vykurovania až do 20° a primeranej veľkosti (cca 3x2m).

V deň krytia a približne prvý týždeň po nakrytí doprajeme sučke úplný pokoj. Inak prvých päť týždňov gravidity nepotrebuje osobitnú opateru,  najvhodnejšie je kŕmiť jedenkrát denne kvalitným kompletným krmivom s 30% obsahu bielkovín.

Od 4. týždňa rovnaké množstvo krmiva rozdelíme na dve kŕmne dávky denne. Dostatok pohybu a primerané zaobchádzanie by však mali byť podmienkou.

Od 5. týždňa gravidity začína obdobie intenzívneho rastu plodov, ktoré trvá až do pôrodu. Suka prestáva byť schopná ich potreby kryť z bežnej kŕmnej dávky. V závislosti od  predpokladaného počtu plodov treba zvyšovať denne množstvo krmiva o 0,5 – 1,5%. Na konci gravidity je teda kŕmna dávka zvýšená o 25 – 50%. V tomto období začíname sučku kŕmiť podľa potreby 3 – 5krát denne. Ku kompletným kŕmnym zmesiam pre gravidné a dojčiace sučky sa už neodporúčajú nijaké ďalšie prípravky. Ich pridávaním sa narušia odborne zostavované pomery týchto zmesí, čo môže mať vážne následky.

Vždy si však treba uvedomiť, že uvedené množstvo kŕmnej dávky je myslené na celý deň. Menej býva viac, suku treba pravidelne pozorovať.

Obézne suky majú problém s plodnosťou, zabreznutím i pôrodom a mávajú malý počet šteniat (1–3).

 

Pôrod

Približne 24 hodín pred pôrodom suka prestane prijímať potravu. Asi 12 hod pred pôrodom sa jej akoby zmenší, uvoľní brucho, poklesne dozadu, smerom dole.

 

Príznaky začínajúceho pôrodu: nepokojný pohyb, častejšie močenie, rýchle povrchové dýchanie. Samotný pôrod začína odtokom plodovej vody, ktorý môže byť náhly alebo postupný.  Priebeh pôrodu podrobne opisuje Procházka, Z. 2005: Chov psů.  

Najmä pri prvom vrhu bude sučka potrebovať vašu pomoc. Niektorým sučkám treba pomôcť pri uvoľňovaní šteniat z plodového obalu a prestrihnúť pupočnú šnúru cca 1,5 cm od bruška a dezinfikovať Septonexom.  Ak sučka o šteňa nejaví  záujem, natrieme časť jeho telíčka ušným mazom matky – tomu žiadna sučka neodolá a začne šteňa olizovať.

O priebehu pôrodu vedieme  záznam, novonarodené šteňa zvážime pred prvým napitím (hmotnosť je cca 350 – 600g). Pokiaľ sučka skonzumuje zvyšky placent, netreba sa obávať. Následne po jej strávení  sa často objaví mierna hnačka.

Priemerný počet šteniat je 7-10. Ponechávame všetky životaschopné (ktoré majú sací reflex a sú bez anatomických anomálií) a štandardu odpovedajúce šteniatka.   

 

 

Starostlivosť o šteniatka

 

V prvých hodinách života je dôležitý dostatok materského mlieka, resp. kolostra v prvom dni (pre získanie imunity). Dôležité je dostatočné teplo (šteniatka nemajú vyvinutú termoreguláciu), nebezpečný je prievan. Priestor, v ktorom je sučka so šteniatkami musí byť

udržiavaný v suchu a čistote. 

Spokojné šteniatka majú tučné brušká a ak necicajú, spokojne spia. Počas 7 – 9 dní sa má pôrodná hmotnosť šteniat zdvojnásobiť.

Kňučanie, nekľudný pohyb, sú  známkou nedostatku materinského mlieka., vtedy treba prikrmovať v dvoj – , až trojhodinových intervaloch, špeciálnym mliekom pre šteňatá (spôsob prípravy a dávkovanie podľa návodu). Chovateľ by mal mať (pre istotu) mlieko v zásobe. Pri šteniatkach hovawarta môžeme použiť detskú fľašu a mäkký cumlík. Pozor na vhodnú veľkosť otvoru – pri príliš malom sa šteňa unaví usilovným cicaním, pri veľkom sa rýchlo nahltá a môže zvracať.

 

3.-5. deň necháme štencom odstrániť vlčie pazúriky na zadných končatinách  veterinárnym lekárom. Požiadame aj o skontrolovanie prípadného rázštepu podnebia, ktorý nemusí byť v tomto veku viditeľný zvonku, také štence ale väčšinou necicajú. V prípade pozitívneho nálezu treba takéto šteňa humánne utratiť. S uvedenou skutočnosťou treba samozrejme oboznámiť poradcu chovu (žiaľ, aj takéto prípady sa stávajú).

Väčšinou do troch týždňov veku kŕmenie i „upratovanie“ po šteniatkach zvládne sučka sama. Od troch týždňov treba prikrmovať. Vhodné sú kaše pre šteňatá a mnohé kompletné krmivá sa môžu (vlhčené) podávať od troch týždňov. Odporúčame voliť kvalitné krmivá, učené pre šteniatka veľkých plemien. Krmivá pre šteňatá sú drahšie ako „štandard“, ale sú zárukou ich správneho vývinu.

Kŕmime, alebo iba prikrmujeme  3-5x denne, podľa potreby, v pravidelných intervaloch. Šteniatka musia mať stále prístup k čistej vode, nedávame na pitie kravské mlieko, väčšinou spôsobuje hnačky. Vhodné je špeciálne sušené mlieko pre šteňatá, ktoré môžeme  nepodávať napr. s uvarenou ryžou, ovsenými vločkami alebo ako krupicovú kašu, nesladíme. Najvhodnejšie na prikrmovanie sú špeciálne kaše pre šteňatá alebo vlhčené granule. Tu si teba overiť, od  akého veku je možné granule podávať.  Renomovaní výrobcovia kvalitných krmív ponúkajú širokú škálu už od troch týždňov veku.

Medzi 18.-21.dňom odčervujeme šteniatka i sučku. Druhé odčervenie je potrebné pred očkovaním v 5. týždni.

Od 4.týždňa, kedy už majú šteniatka ostré zuby umožníme sučke únik na vyvýšené miesto alebo mimo koterec.

Od 5.- 6.týždňa sa znižuje schopnosť šteniatok tráviť mliečne cukry, môžu mať hnačku i po matkinom mlieku.

6.-7. týždeň : tetovanie, kontrola vrhu.

 

Obdobie od 4 do 7 týždňov je pre ďalší vývoj šteniat veľmi dôležité, je to tzv. obdobie vpečaťovania, kedy si zvyká na kontakt s človekom, rôzne zvuky a rôzne prostredie. Je mimoriadne dôležité pre nadviazanie kontaktu s človekom, pozitívne sa ovplyvňuje povaha! Šteňatá musia byť v priamom kontakte s chovateľom, alebo jeho rodinnými príslušníkmi najmenej 3 hodiny denne, a to aktívne (hry, česanie a pod.).

Chovateľ si vedie záznam o hmotnosti a vývoji šteniatok. Prípadné problémy konzultuje s poradcom chovu, alebo veterinárnym lekárom.

Chovateľom odporúčame viesť si zošit, "Knihu odchovov", ktorú môže poskytnúť na požiadanie  poradcovi chovu, prípadne záujemcom o šteňatá. Táto by mala obsahovať  presnú evidenciu šteniat od narodenia: farby, váhy, vrodené chyby, dôvody utratenia šteniat a. i.

V prípade záujemcov o šteňa z krajín IHF, je to pre chovateľa určitá vizitka dobrej úrovne, serióznosti a dôveryhodnosti chovateľskej stanice a pre záujemcov záruka, že si neberú nejaké "bezprizorné" stvorenie.

Vhodný vek na odovzdanie novým majiteľom je  8 – 9. týždňov.  

 

 

Domovská stránka